Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

Koulu käyntiin kaveritaidoilla!

26.08.2015
Saara Mälkönen

Alakoulun aarreaitta ja Suomen Mielenterveysseura aloittavat upean yhteistyön. Mielenterveysseuran arkistoissa on monia opetusaineistoja ja materiaaleja, jotka on tarkoitettu koulujen käyttöön. Alakoulun aarreaitta haluaa olla mukana levittämässä tuota materiaalia kasvatus- ja opetusalan ammattilaisten käyttöön omien verkkosivujensa kautta. 

Suomen Mielenterveysseuran perustehtävä on mielenterveyden edistäminen ja ongelmien ehkäisy. Mielenterveysseura puolustaa kaikkien yhtäläistä oikeutta hyvään mielenterveyteen. Mielenterveysseura tukee oppilaiden osallisuutta ja yhteisöllisyyttä sekä edistää välittämisen kulttuuria, niin kouluissa kuin kodeissakin. Mielenterveystaitoja voidaan opetella lasten kanssa päivittäin. Yhdessä Alakoulun Aarreaitan kanssa haluamme tuoda hyvää mieltä ja tekemisen riemua luokkaasi!

Tutustu upeisiin materiaaleihin Suomen Mielenterveysseuran sivuilla! Opetuksen kannalta ajankohtaiset suorat linkit materiaaleihin löydät myös Mieli aarreaitassa -sivultamme!

Koulu käyntiin kaveritaidoilla!

Opeta tunne- ja kaveritaitoja korttien avulla! 
Yhdessäolon taitoja: juliste ja siihen kuuluvat vinkit keskusteluun ja leikkeihin
Empatiaa oppimaan -valmis tuntisuunnitelma
Eläinlasten elämää -Mielenterveystaitoja pöytäteatterin keinoin

Arjesta hyvää oloa - vinkkejä vanhempainiltaan ja yhteistyöhön kotien kanssa!

Hyvää mieltä tuottava arki - kotona ja koulussa
Pelipaussilla hyvää mieltä arkeen!
Hyvän mielen päiväkirjalla monenlaista puuhaa arkeen!

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt