Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

LADATAAN SOVELLUSTA “OPETTAJA 2016”

05.02.2016
Saara Mälkönen

Millainen on suomalainen opettaja uuden opsin kynnyksellä 2016? Tule mukaan kirjoittamaan tästä aiheesta mediaan!

Kaikilla on opettajasta joku mielikuva. Kuva perustuu usein omiin kouluaikaisiin kokemuksiin, naapuriperheen kertomukseen tai raflaavaan otsikkoon mediassa. Jokaisella on luonnollisesti oikeus omiin mielipiteisiinsä, mutta median roolia nykypäivän opettajuuden värittäjänä pohdin usein kriittisesti.

Media antaa oman leimansa opettajuudelle. Provosoivat uutiset kiihottavat mieltä ja kansa kohahtaa -tietysti!

“Opettaja ei puuttunut kiusaamiseen.”

“Opettaja ei antanut oppilaan käyttää leijonakorua.”

“Opettajien TVT-taidot ovat yllättävän heikot.”

“Opettaja ei puuttunut välituntitilanteeseen.”

Siinä muutamia esimerkkejä otsikoista, joilla media maalaa kuvaa meistä korkeasti koulutetuista ammattilaisista.

Olen yrittänyt useaan otteeseen lähestyä eri medioita positiivisella viestillä Alakoulun aarreaitasta, jossa päivittäin näkee ja kokee opettajuuden valoisan puolen. En ole vielä onnistunut tässä yrityksessäni (poikkeuksena  MTV3:n Huomenta Suomi, jossa vierailin keväällä 2015).

AUTTAISITKO SINÄ VIRTUAALIKOLLEGANI ALAKOULUN AARREAITASTA SAAMAAN VIESTIMME KUULUVIIN?

Yhdessä voisimme onnistua!

Auttaa voit kirjoittamalla tähän tiedostoon oikeita totuuksia opettajuudesta 2016.

Nyt aloitetaan!

OHJEET:

Kirjoitetaan yhdessä ehjä kokonaisuus, johon tekstiä lisätään  ja lihotetaan alkuun, loppuun tai väleihin. Älä poista tai muokkaa toisen kirjoittamaa tekstiä, vaan lisää vain omaa tekstiäsi joukkoon. Väliotsikoita voit lisätä vapaasti! Tekstin alle kirjoitetaan kaikkien osallistujien nimet. Näin mitään kohtaa tekstistä ei voida suoraan yhdistää yksittäiseen opettajaan. Alakoulun aarreaitan tyyliin, tekstin tulee olla realistista, mutta positiivista opettajakuvaa esiin nostavaa!

Tule mukaan tästä

Ystävällisin terveisin,

Alakoulun aarreaitan Saara Mälkönen

- turkulainen luokanopettaja ja Alakoulun aarreaitan perustaja -

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt