Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

Linnanmäeltä ennätyssuuri miljoonalahjoitus lastensuojelujärjestöille

23.01.2018
Saara Mälkönen

Linnanmäkeä pyörittävä Lasten Päivän Säätiö lahjoitti 14.12. perustajajärjestöilleen 4,5 miljoonan avustuksen. Historian suurimman lahjoitussumman vastaanottivat Lasten Päivän Säätiön vuonna 1950 perustaneet lastensuojelujärjestöt: Lastensuojelun Keskusliitto, Mannerheimin Lastensuojeluliitto, Barnavårdsföreningen i Finland, Ensi- ja turvakotien liitto, Parasta Lapsille, sekä Pelastakaa Lapset.

Jokainen näistä kuudesta toimii oman ideologiansa mukaisessa toimintaympäristössä. Yksi järjestöistä on Lastensuojelun Keskusliitto, joka edistää lapsen oikeuksien toteutumista yhteiskunnassa.

-Keskusliiton tärkeimpiä tehtäviä on ajaa lapsen etua ja tehdä yhteiskuntapoliittista vaikuttamistyötä lapsia koskevassa päätöksenteossa, kertoo toiminnanjohtaja Hanna Heinonen.

 

Lastensuojelujärjestöt kohtaavat toiminnassaan vuosittain lukuisia lapsia ja perheitä. Miljoona-avustuksen myötä järjestöjen on mahdollista kehittää toimintaansa ja olla mukana tärkeissä kehityshankkeissa.

-Lasten Päivän Säätiön lahjoittama avustus mahdollistaa lasten oikeuksien edistämiseksi tehtävää työtä. Olemme olleet mukana mm. tapaturmien ehkäisytyössä, kuritusväkivallan vähentämiseen tähtäävässä vaikuttamistyössä, eroneuvontapalvelujen kehittämisessä, lasten osallisuuden edistämisessä, lastensuojeluun kiinnittyvän lainsäädännön uudistamistyössä sekä ilman huoltajaa tulleiden lasten edustajajärjestelmän rakentamisessa, Heinonen jatkaa.

 

Lahjoitussumma on kasvanut tasaisesti vuosittain. Vuonna 2016 avustusta jaettiin 4,3 miljoonan euron verran ja tänä vuonna summa kasvoi tavoitteen mukaisesti jo 4,5 miljoonaan.

 

Jokainen Linnanmäellä kauden 2017 aikana huvitellut vierailija on osallistunut lahjoitussumman keräämiseen yhdessä Linnanmäen pääyhteistyökumppaneiden kanssa, joita ovat Hartwall, SOK/HOK Elanto, Unilever Finland, MTV sekä Bauer Media Group. 

 Jokainen Linnanmäellä vieraileva on iloinen hyväntekijä. Huvittelemalla teet hyvää lastensuojelutyölle!

 

Psssst! Luokkaretkirannekkeet ovat ostettavissa nyt ennakkomyyntihinnalla 31.3.2018 asti. Kurkkaa lisää teille sopivista paketeista täältä: www.linnanmaki.fi/luokkaretket

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt