Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

Sähköä ja säpinää Tabletkoulun ja Alakoulun aarreaitan yhteisellä osastolla 6a81

19.01.2016
Saara Mälkönen

Alakoulun aarreaitta herää eloon Educassa! Tule tervehtimään kollegoita ja viihtymään Tabletkoulun ja Alakoulun aarreaitan yhteiselle osastolle 6a81! Luvassa mm. kilpailuja, yhteistä ideoimista ja Tabletkoulun perusopetuksen uutuuksiin tutustumista.

Alakoulun aarreaitta ja Tabletkoulu ovat toimineet yhteistyössä syksystä 2015 asti. Yhteiset arvot ja pyrkimys auttaa opettajia luomaan uudenlaisia tapoja oppia ja opettaa johdattivat meidät yhteen. Yhteisenä tavoitteenamme on tarjota opetus- ja kasvatusalan ammattilaisille oppimista ja opetusta helpottavia työkaluja sekä lisätä oppimisen iloa.

Kutsumme sinut viihtymään Educaan yhteiselle osastollemme 6a81!

 

Alakoulun aarreaitta kutsuu sinut yhteisopettajuuteen yli kuntarajojen!

Alakoulun aarreaitan omat verkkosivut ovat viittä vaille valmiit! Selkeät ja helppokäyttöiset verkkosivut rakennettiin Facebook-ryhmän rinnalle palvelemaan kaikkia suomalaisia opetus- ja kasvatusalan toimijoita.

Alakoulun aarreaitan tarina alkoi turkulaisen luokanopettajan perustamasta Facebook-ryhmästä vuonna 2013. Nyt vuonna 2016 Alakoulun aarreaitta toimii Facebook-ryhmän lisäksi myös omilla verkkosivuilla.

Tiesitkö?

 • Alakoulun aarreaitan Facebook-ryhmässä on lähes 20 000 jäsentä!
 • Alakoulun aarreaitan Facebook-sivulla on yli 3000 tykkääjää!
 • Alakoulun aarreaitan omilla verkkosivuilla on jo lähes 8000 jäsentä!
 • Alakoulun aarreaitta on kaikille jäsenille ilmainen!
 • Alakoulun aarreaitta toimii yhteistyössä monen opetusalalla toimivan yrityksen kanssa!

Tervetuloa Alakoulun aarreaittaan!

Linkki verkkosivuillemme: http://www.alakoulunaarreaitta.fi/

Linkki Facebook-sivuillemme: https://www.facebook.com/alakoulunaarreaitta/

Linkki Facebook-ryhmään: https://www.facebook.com/groups/507321622693497/

 

Qtesti - Vihdoin älypuhelimessa on älyä!

Muistatko vielä Alakoulun aarreaitan ja Tabletkoulun yhteisen JouluQalenterin? JouluQalenterin avulla pääsit luokkasi kanssa tutustumaan uuteen sosiaaliseen oppimispeliin Qtestiin! Qtesti on uudenlainen työkalu oppimiseen, joka innostaa oppimaan hauskasti yhdessä. Qtestissä kaikki uuden OPS 2016 sisällöt opitaan kysymysten muodossa.

Qtesti on suomalainen, ainutlaatuinen oppimista pelillistävä, sosiaalinen tietopeli, jossa opettajat ja oppilaat voivat hyödyntää tuhansia valmiiksi luokiteltuja, uuden opetussuunnitelman sisältöalueista laadittuja kysymyksiä. Qtesti aktivoi lisäksi oppilaat ja opettajat tiedon tuottajiksi, sillä heillä on mahdollisuus luoda valmiiden kysymysten lisäksi myös itse kysymyksiä vastauksineen. Qtesti toimii kaikilla päätelaitteilla (älypuhelin, tablet ja tietokone) ja tuo oppimisen oppilaan taskuun - älypuhelimessa on vihdoin älyä!

Qtesti toimii joustavasti oppitunneilla osana muuta oppimista ja houkuttelevan luonteensa vuoksi innostaa oppilaat pelaamaan sitä myös vapaa-aikanaan. Opettajille palvelu tarjoaa myös oppilasta motivoivan eriyttämisen välineen niin ylös- kuin alaspäin.

Kokeile sinäkin, miten onnistut historian 6.lk sisällöissä ja miten hyvin muistissasi on 2.lk ympäristöoppi.

Qtestiä voit kokeilla täällä: https://www.qtesti.fi/demo

Lue lisää Qtestistä: https: https://www.qtesti.fi/qtesti

Tule mukaan tekemään Qtestiä: https://www.qtesti.fi/osallistu

Lisää Qtestistä kuulet Educa-messuilla osastollamme 6a81 sekä Alakoulun aarreaitan uutisissa!

 

OPS 2016 perusopetuksen uutuudet Tabletkoulusta!

Tabletkoulun sähköiset oppimateriaalit on saatavana myös perusopetukseen! Mielenkiintoiset monialaiset TEEMAT  sekä innostavat OPPIMATERIAALIT  löydät Tabletkoulun sivuilta. Käy rekisteröitymässä opettajana Tabletkoulun käyttäjäksi. Se on täysin ilmaista. Rekisteröitymisen jälkeen näet kaikki Tabletkoulun julkaistut oppimateriaalit.

Julkaistut oppimateriaalit ja teemat:        

Oppimateriaalit:

 • Äidinkieli ja kirjallisuus 3 ja 4
 • Matematiikka 3 ja 4
 • Ympäristöoppi 3
 • Yhteiskuntaoppi 4-6 (näyte)

Teemat:

 • Minä ja kaverit 3-4
 • Lähikauppa 3-4
 • Miten yritykset toimivat 5-6
 • Avaruus 5-6

Tulossa ennen elokuuta 2016:

Oppimateriaalit:

 • Yhteiskuntaoppi 4-6
 • Matematiikka 5 ja 6
 • Ympäristöoppi 4
 • Ruotsi 6

Teemat:

 • Matka robottien maailmaan 3-4 (ohjelmointia ja robotiikkaa aloitteleville)
 • Matka robottien maailmaan 5-6 (ohjelmointia ja robotiikkaa aloitteleville)
 • Nenä kohti maailmaa (globaalikasvatusta hauskasti)

 

Osallistu kilpailuun!

Tabletkoulun oppimateriaalit ovat opettajille täysin ilmaisia! Käy rekisteröitymässä opettajana Tabletkoulun käyttäjäksi ja näet kaikki Tabletkoulun julkaistut oppimateriaalit ja monialaiset teemat.

Kokeile luokkasi kanssa Tabletkoulun Matematiikka 3 tai Matematiikka 4 sähköisiä oppimateriaaleja ja osallistu kilpailuun.  Osallistumalla olet mukana arvonnassa, jossa voit voittaa luokallesi kyseisen oppimateriaalin ilmaiseksi käyttöönne kevätlukukaudeksi 2016.

Toimi näin:

 1. Tulosta Alakoulun aarreaitan verkkosivuilta kilpailun vastauspohja. Vastauspohjan löydät AittaBoxista Tabletkoulun alakansiosta. AittaBoxiin pääsy vaatii rekisteröitymisen Alakoulun aarreaittaan. Rekisteröityä voit täältä: http://www.alakoulunaarreaitta.fi/liity-jaseneksi
 2. Rekisteröidy Tabletkoulun käyttäjäksi ja kirjaudu omilla tunnuksillasi Tabletkouluun. Rekisteröityä voit täältä: http://tabletkoulu.fi/. Kun olet kirjautunut Tabletkouluun opettajatunnuksillasi, näet Tabletkoulun kaikki julkaistut oppimateriaalit.
 3. Valitse  vasemmalla olevasta valikosta “Oppimateriaalit” ja klikkaa sitä.
 4. Valitse listasta Matematiikka 3 tai Matematiikka 4 ja klikkaa sitä. Sinulle aukeaa oppimateriaalin etusivu.
 5. Avaa etusivun yläreunasta “Sisällysluettelo”.
 6. Avaa sisällysluettelosta toinen seuraavista:
  1. Matematiikka 3: Luku 7.2 Murtoluvut
   1. Tee yhdessä oppilaidesi kanssa paperintaittelutehtävä ja kirjoita vastaukset tulostamaasi vastauspohjaan.
  2. Matematiikka 4: Luku 3.1 Murtoluvut
   1. Tee yhdessä oppilaidesi kanssa kuvaan palapelitehtävä ja kirjoita vastaukset tulostamaasi vastauspohjaan.
 7. Palauta vastauspohja Educa-messuilla osastollemma 6a81 ja olet mukana arvonnassa.

Arvonnan tulokset julkistetaan maanantaina 1.2.2016 Alakoulun aarreaitassa ja voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse. Arpaonnea kisaan!

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt