Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

Satumaisen joulukalenterin luukut aukeavat

28.11.2016
Saara Mälkönen

Ihastuttava ja täysin ilmainen joulukalenteri julkaistaan huomenna tiistaina 29.11. Joulukalenteri on tehty yhteistyössä Tabletkoulun kanssa ja siinä hyödynnetään sähköisen oppimateriaalin mahdollisuuksia. Voit ottaa Joulukalenterin käyttöön omilla opettajatunnuksillasi tai pyytää ilmaiset tunnukset koko luokallesi!

Joulukalenteri koostuu:

  • hurmaavasta tarinasta
  • kauniista kuvituksista
  • lyhyistä tietoteksteistä
  • tehtävistä ja harjoituksista
  • muista vinkeistä ja ideoista

Joulukalenterin tarina on Alakoulun aarreaitan Saaran käsialaa ja kauniista kuvituksista vastaa Mitja Sirola.

Päästäksesi mukaan satumaiseen seikkailuun, toimi näin:

  1. Mene osoitteeseen: https://www.tabletkoulu.fi/
  2. Kirjaudu sisään tai luo omat ilmaiset tunnukset rekisteröitymällä Tabletkouluun. 
  3. Löydät Joulukalenterin oppimateriaaleista.
  4. Voit käyttää Joulukalenteria omilla opettajatunnuksillasi tai pyytää ilmaiset tunnukset koko luokallesi!
  5. Tunnukset koko luokallesi saat lähettämällä sähköpostitse excel-listan oppilaistasi osoitteeseen: tunnukset@tabletkoulu.fi. Kirjoita sähköpostin otsikkokenttään tunnus: Joulukalenteri.

Joulukalerin viisi ensimmäistä luukkua julkaistaan tiistaina 29.11. Näin pääset opettajana kurkistamaan luukkuihin jo ennen oppilaitasi.

Joulukalenteria voi hyödyntää soveltuvin osin kaikilla luokka-asteilla esiopetuksesta 6.luokkaan asti!

Tervetuloa satumaiseen seikkailuun!

Kokeile sähköistä oppimateriaalia koko kevät ilmaiseksi!

Tabletkoulu tarjoaa kaikille joulukalenterin käyttäjille mahdollisuuden kokeilla haluamaansa Tabletkoulun oppimateriaalia ilmaiseksi oppilaiden kanssa koko ensi kevään! Vastineena toivomme, että jaat kokemuksesi oppimateriaalin kokeilusta Alakoulun aarreaitan nettisivuilla Keskustelufoorumissa. Pääset mukaan kokeiluun lähettämällä sähköpostia osoitteeseen info@tabletkoulu.fi. Ilmoita viestissä koulusi, valitsemasi oppimateriaali, oppilasmäärä ja milloin haluat kokeilukäytön aloittaa.

Iloista joulunodotusta kaikille!

Muistathan, että opettajille Tabletkoulussa kaikki on tutustumista varten ilmaista ja oppilaillekin yksi teemakokonaisuus maksaa vain 2-4 € per oppilas. Yhden vuosiluokan oppimateriaali maksaa 7€ per oppilas. Tilausohjeet löydät täältä! Oppimateriaalit on myös tilattavissa Edustoren kautta.

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt