Kirjaudu

Kirjaudu sisään sosiaalisen median tunnuksillasi

Tabletkoulu tuo "sähköistä toimintaa" matematiikkaan!

23.01.2016
Saara Mälkönen

Tabletkoulun Matematiikka 3 ja Matematiikka 4 ovat nykyaikaiset oppimateriaalikokonaisuudet matematiikan oppimiseen ja opettamiseen OPS 2016 mukaan. Monipuoliset sisällöt ja työskentelytavat aktivoivat ja innostavat oppilasta laskemaan, päättelemään ja pohtimaan. Samalla kehittyy oppilaan kyky loogiseen ajatteluun ja täsmälliseen ja luovaan matemaattiseen ajatteluun.

Oppiminen tapahtuu sähköisen oppimisympäristön ominaisuuksia hyödyntäen, unohtamatta kuitenkaan yhdessä toimimista, ajattelutapojen vertailua ja niistä keskustelemista. Konkretia ja toiminnallisuus ovat olennainen osa matematiikan oppimista. Esimerkit ja harjoitukset ovat oppilaan arkielämään kytkeytyviä. Oppimateriaalin teksteissä on kiinnitetty erityistä huomiota selkokielisyyteen ja kuvissa sekä teksteissä hyvään havainnollistamiseen.

Tämän oppimateriaalin vahvuuksia on ns. konetarkisteisuus eli oppilas saa välittömän palautteen harjoituksestaan ja sen sujumisesta. Harjoituksista saa pisteitä niiden vaativuustason mukaan. Vastaamisen yhteydessä oppilas saa oikean vastauksen ja / tai mallivastauksen. Pisteytys toimii välittömänä palautteena ja auttaa oppilasta ymmärtämään, miten oppiminen sujuu ja vastaavasti millä osa-alueilla tietoja ja taitoja tulisi kehittää. Opettaja näkee reaaliaikaisesti oppilaiden edistymisen ja voi reagoida nopeasti, mikäli huomaa, että jollakin osa-alueella koko luokalla on harjoitusten vastauksissa puutteita tai joku oppilas menestyy heikommin. Jokaisen jakson lopussa on itsearviointi, jossa oppilas arvioi monipuolisesti osaamistaan ja kehittymistään jakson tavoitteiden mukaan.

Koska Tabletkoulun oppimateriaalit ovat aina opettajille ilmaisia, pääset tutustumaan Matematiikka 3 ja Matematiikka 4 oppimateriaaleihin kirjautumalla opettajatunnuksillasi Tabletkouluun.

Rekisteröidy ja kirjaudu täällä  >> 

Suora linkki Matematiikka 3 oppimateriaaliin >>

Suora linkki Matematiikka 4 oppimateriaaliin >>

Osallistu kilpailuun!

Kokeile luokkasi kanssa Tabletkoulun Matematiikka 3 tai Matematiikka 4 sähköisiä oppimateriaaleja ja osallistu kilpailuun.  Osallistumalla olet mukana arvonnassa, jossa voit voittaa luokallesi kyseisen oppimateriaalin ilmaiseksi käyttöönne kevätlukukaudeksi 2016.

Toimi näin:

 1. Tulosta Alakoulun aarreaitan verkkosivuilta kilpailun vastauspohja.
  1. Vastauspohjan löydät AittaBoxista Tabletkoulun alakansiosta >> 
  2. AittaBoxiin pääsy vaatii rekisteröitymisen Alakoulun aarreaittaan. Rekisteröityä voit täältä >>
 2. Rekisteröidy Tabletkoulun käyttäjäksi ja kirjaudu omilla tunnuksillasi Tabletkouluun.
  1. Rekisteröityä voit täältä >>
  2. Kun olet kirjautunut Tabletkouluun opettajatunnuksillasi, näet Tabletkoulun kaikki julkaistut oppimateriaalit.
 3. Valitse vasemmalla olevasta valikosta “Oppimateriaalit” ja klikkaa sitä.
 4. Valitse listasta Matematiikka 3 tai Matematiikka 4 ja klikkaa sitä. Sinulle aukeaa oppimateriaalin etusivu.
 5. Avaa etusivun yläreunasta “Sisällysluettelo”.
 6. Avaa sisällysluettelosta toinen seuraavista:
  1. Matematiikka 3: Luku 7.2 Murtoluvut
   1. Tee yhdessä oppilaidesi kanssa paperintaittelutehtävä ja kirjoita vastaukset tulostamaasi vastauspohjaan.
  2. Matematiikka 4: Luku 3.1 Murtoluvut
   1. Tee yhdessä oppilaidesi kanssa kuvan palapelitehtävä ja kirjoita vastaukset tulostamaasi vastauspohjaan.
 7. Palauta vastauspohja Educa-messuilla Alakoulun aarreaitan ja Tabletkoulun yhteiselle osastolle 6a81 ja olet mukana arvonnassa.

Arvonnan tulokset julkistetaan maanantaina 1.2.2016 Alakoulun aarreaitassa. Voittajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti sähköpostitse. Arpaonnea kisaan!

Kuva: Tabletkoulu Oy / Mitja Sirola

Aina saa innostua! Aina voi onnistua! Aina on lupa kysyä, ajassa mukana pysyä!

Tule sinäkin mukaan rakentamaan uudistuvaa aarreaittaa!

Rekisteröidy nyt